1. septembrī ar Antona Čehova lugas “Ivanovs” iestudējumu Jāņa Kaijaka režijā sezonu atklās Ogres teātris. Jaunajā sezonā teātra repertuārā atgriezīsies skatītāju un kritiķu atzinību guvusī klasikas uzvedumu triloģija, savukārt novembrī gaidāma pirmizrāde jauniestudējumam, kas balstīts franču autoru Pjēra Barijē un Žana-Pjēra Gredī klasiskajā komēdijā “Četrdesmit karāti”.

Kopš 2018. gada augusta Ogres teātris darbojas Ogres Teātra telpā (OTT), kas radīta, domājot ne tikai par Ogres teātra mākslinieciskās darbības attīstību, bet Ogres novada kultūras dzīves bagātināšanu. 2019. gada rudenī Ogres Teātra telpā vienkopus būs skatāma režisora Jāņa Kaijaka četru gadu laikā iestudētā kamerizrāžu triloģija, kurā tiek meklētas atbildes uz mūsu laika būtiskajiem jautājumiem, vēršoties pie 19. gadsimta lielajiem ģēnijiem – Ibsena, Vailda un Čehova. Triloģijā tapušās izrādes – Henrika Ibsena “Bernika projekts”, Oskara Vailda “Cik svarīgi būt nopietnam” (2016), Antona Čehova “Ivanovs” (2018) – saņēmušas gan skatītāju, gan kritiķu atzinību un Latvijas Nacionālā kultūras centra organizētās “Gada izrādes” skates augstāko novērtējumu.

Ogres teātra sezona tiks atklāta 22. septembrī plkst. 19.00 ar Antona Čehova lugas “Ivanovs” iestudējumu, kam sekos “Sarunas pēc izrādes”, dodot skatītājiem iespēju pēc izrādes noskatīšanās tikties ar režisoru un aktieriem. Sarunas moderatore – žurnāliste Dace Siliņa.

Ivanova iekšējo konfliktu rada izmisīgas vēlmes būt īpašam – sasniegt kaut ko vairāk, iet pret sabiedrības normām, pārveidot pasauli, uzņemties riskus – būt “modernam” jauno laiku cilvēkam. Un tomēr aptvert, ka viņš ir tikai viens no daudziem un neviens realitātē viņu par īpašu neuzskata. Kas ir cilvēks, kas dzīvo pēc citu radītiem standartiem? Vai cilvēks ir viņš pats vai sabiedrības radīts? Tā arī ir Ivanova problēma. “Man šis iestudējums ir kā triloģijas noslēgums, kurā mēs meklējām atbildes uz būtiskiem mūsu laika jautājumiem, vēršoties pie 19. gadsimta lielajiem ģēnijiem –  Ibsena, Vailda un Čehova,” par izrādes ieceri stāsta režisors Jānis Kaijaks.  

Teātra kritiķe un zinātniece Maija Svarinska par izrādi raksta: “Ogres teātra iestudējums “Ivanovs” uzrunā ar režijas koncepcijas dziļumu un tikpat pārdomātu aktieru tēlojumu.” Izrāde “Ivanovs” ieguvusi Latvijas Nacionālā kultūras centra organizētās skates apbalvojumus “Gada izrāde 2018” un “Gada režiors 2018” (Jānis Kaijaks).

Izrādes radošā komanda: režija – Jānis Kaijaks, telpa un tērpi – Ilze Kupča, gaismas mākslinieks – Oskars Pauliņš, skaņa – Mārtiņš Andersons, kustība – Rita Lūriņa, lugu no krievu valodas tulkojusi Ieva Struka. Izrādē skan Arvo Pērta mūzika.

Lomās: Ivanovs Nikolajs Aleksejevičs – Andris Krauja (LNKC skates “Gada izrāde” apgalvojums “Gada aktieris 2018”), Anna Petrovna, dzimusi Sara Ambramson – Margarita Lutere (LNKC skates “Gada izrāde” apgalvojums “Gada aktrise 2018”), Šabeļskis Matvejs Semjonovičs – Pēteris Zilberts, Ļebedevs Pāvels Kirilovičs – Andris Peismalietis (LNKC skates “Gada izrāde” apgalvojums “Gada aktieris otrā plāna lomā 2018”), Zinaida Savišna – Inta Bērziņa, Saša, Ļebedevu meita – Katrīna Anna Ozoliņa, Ļvovs Jevgeņijs Konstantinovičs – Ernests Greizis, Babakina Marfa Jegorovna – Signe Stabinga, Borkins Mihails Mihailovičs – Edijs Čibelis, Kosiks Dmitrijs Ņikitičs – Sandis Krapāns, Avdotja Nazarovna – Lauma Straume, Gavrila. Ļebedevu kalpotājs – Juris Gasparovičs.

Pirmizrāde: 2018. gada 4. novembrī. Izrādes garums: 2 st. 30 min. (ar starpbrīdi). Biļešu cenas: 12 eiro (10 eiro ar Ogres novadnieka karti), 10 eiro (8 eiro ar Ogres novadnieka karti) un 7 eiro (5 eiro ar Ogres novadnieka karti).

Pēc skatītāju pieprasījuma izrāde “Ivanovs” šoruden būs skatāma arī Rīgā – 12. oktobrī plkst. 19.00 E. Smiļģa Teātra muzejā. Ieeja izrādē ar bezmaksas ielūgumiem, kas saņemami, iepriekš piesakoties elektroniski. Plašāka informācija drīzumā sekos.

 

  1. septembrī plkst. 17.00 Ogres Teātra telpā atgriezīsies skatītāju iemīļotā Oskara Vailda komēdija “Cik svarīgi būt nopietnam”. Izrāde LNKC skatē ieguvusi novērtējumus “Gada izrāde 2016” un “Gada režisors 2016” (Jānis Kaijaks) un jau viesojusies dažādās Latvijas pilsētās.

“Cik svarīgi būt nopietnam” ir Oskara Vailda pēdējā luga. Kādam savam draugam viņš teicis: “Vai gribi zināt, kur slēpjas manas dzīves lielākais dramatisms? Tajā, ka visu savu ģenialitāti esmu ielicis savā dzīvē. Viss, ko esmu ielicis savos darbos, ir mans talants”. Režisors Jānis Kaijaks norāda: “Kas tad ir šie “nopietnie” cilvēki – Ernesti (vārdu spēle ar angļu val. earnest, tulkojumā – ‘nopietns’), kuriem savu lugu velta Oskars Vailds? Jautra, it kā tipiska salonkomēdija, tomēr īstenībā tā ir asprātīga rotaļa ar formu. Viegla, gaisīga un nemateriāla, kā vienā elpas vilcienā radīta un tomēr reizē tik nopietna, pārpilna ironijas, paradoksu un skaudras asprātības. Un mīlestības. Jo…. “Mīlestības mērķis ir mīlēt – ne vairāk un arī ne mazāk.” (O. Vailds)”

Režisore Inese Mičule: “Brīnišķīga materiāla izvēle konkrētajam aktieru sastāvam, labi psiholoģiskie portreti un galveno lomu atveidotāju attiecību izstrādājums. Izvēlēto izteiksmes līdzekļu kopums – skatuves izmantojums un telpa, atmosfēru veidojošās detaļas – rekvizīti, kostīmi, mūzika, dziesmas, izrādes programmiņa – izrādei piešķir māksliniecisku kvalitāti”.

Izrādes radošā komanda: režija – Jānis Kaijaks, sceogrāfija – Ivars Noviks, tērpi – Ilze Kupča, horeogrāfija – Annija Belogrudova, vokālā pedagoģe – Ilze Miezere, kustību konsultante – Rita Lūriņa, gaisma – Jānis Aperāns, skaņa – Mārtiņš Andersons.

Lomās:  Džons Vērdings, miertiesnesis – Ernests Greizis (LNKC skates diploms “Gada aktieris”), Aldžernons Monkrīfs – Guntis Kolbergs (LNKC skates diploms “Gada aktieris”), Mācītājs Čeizebls, Dr. theol. – Andris Peismalietis, Merimens, sulainis – Edijs Čibelis, Leins, kalpotājs – Edijs Čibelis, Lēdija Breknela – Lauma Straume, Gvendolena Fērfaksa – Anita Saukane, Sesilija Kārdjū – Katrīna Anna Ozoliņa, Mis Prizma, guvernante – Astra Kolberga.

Pirmizrāde 2016. gada 10. decembrī. Izrādes garums: 2 st. 20 min. (bez starpbrīža). Biļešu cenas: 10 eiro (8 eiro ar Ogres novadnieka karti) un 7 eiro (5 eiro ar Ogres novadnieka karti).

Savukārt 2019. gada novembrī Ogres Teātra telpā gaidāma pirmizrāde jauniestudējumam “Rītdiena ir tālu” Jāņa Kaijaka režijā. Izrādes pamatā ir franču autoru Pjēra Barijē (Pierre Barillet) un Žana-Pjēra Gredī (Jean-Pierre Gredy) klasiskā komēdija “Četrdesmit karāti” Agneses Kasparovas tulkojumā. Iestudējums top kā Ogres teātra aktrises Astras Kolbergas jubilejas izrāde.

“Četrdesmit karāti” ir komēdija, kas plašu popularitāti ieguva pēc amerikāņa Džeja Alena (Jey Allen) veidotās adaptācijas tāda paša nosaukuma romantiskajai kinofilmai (1973) ar aktrisi Līvu Ulmani titullomā. Režisors Jānis Kaijaks atgriezies pie lugas oriģināla franču valodā, kopā ar Ogres teātra aktieriem cenšoties izzināt franču kultūrai raksturīgo dzīvesstilu un humoru.

“Līdz šim Ogres teātra repertuāra akcents bijusi vīrieša pasaule – Moljērs, Ibsens, Vailds, Čehovs un viņu varoņi. Beidzot pienācis laiks dot vietu Sievietei. Lugas centrā ir trīs paaudžu sievietes ar viņu dažādajiem uzskatiem, problēmām un vērtībām, kas viņas vieno un šķir. Autori par viņu sarežģītajām izvēlēm runā ar komēdisku franču vieglumu, kas šīs tēmas nepadara mazāk nozīmīgas. Šarmanta, mirdzoša, sievišķīga, emocionāli bagāta – tāda ir galvenā varone Līza, un tāda ir arī mūsu aktrise Astra Kolberga,” stāsta režisors.

 

  1. gada vasarā Ogres teātris saņēma pirmo Līvijas Akurāteres balvu – apgalvojumu, ko Latvijas Nacionālais kultūras centrs piešķir reizi piecos gados par izcilu sniegumu amatierteātru nozarē. Iegūtais apbalvojums Ogres teātri arī jaunajā sezonā motivē turpināt iesākto māksliniecisko programmu. Režisora Jāņa Kaijaka vadībā Ogres teātris piedzīvojis radošu izaugsmi, ieguvis stabilu, spēcīgu un daudzpusīgu aktieru ansambli un guvis atpazīstamību Latvijas kultūrvidē. Teātra radošo darbību raksturo kvalitatīva dramaturģiskā materiāla izvēle, vienota izrādes stilistika un muzikālais noformējums, psiholoģiska pieeja aktieru darbam ar lugas tēliem.

Vairāk informācijas Ogres teātra Facebook profilā un Ogres novada Kultūras centra mājaslapā. 2019. gada rudenī sāks darboties arī Ogres teātra mājaslapa, kurā vienkopus būs pieejami visi teātra jaunumi, informācija par repertuārā esošajām izrādēm un teātra māksliniecisko kolektīvu.

2019./2020. gada sezonā Ogres Teātra telpā paralēli Ogres teātra izrādēm plānota plaša kultūras programma, aicinot skatītājus uz viesizrādēm, kino seansiem, lekcijām u. c. nozīmīgiem pasākumiem. Plašāka informācija – jau drīzumā!

Biļetes pieejamas “Biļešu paradīzes” kasēs vai www.bilesuparadize.lv.

 

Informāciju sagatavoja:

Ieva Rodiņa, OT radošā direktore, ieva.rodina@gmail.com

Plašāka informācija: OT prezidente Lauma Straume, t. 29101292