4.maijā, kā ik gadu, svinēsim Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienu. Šogad šos svētkus īpašākus padara tas, ka pagājuši 30 gadi, kopš Latvijas PSR Augstākā Padome 1990. gada 4. maijā pieņēma Deklarāciju “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”, atjaunojot 1918.gada 18.novembrī proklamēto Latvijas Republiku.

Valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas dēļ  svētku dienā nepulcēsimies kultūras namos, baznīcās un citos publiskos pasākumos, bet tas netraucē izjust lepnumu un apzināties piederību savai pilsētai, novadam un valstij. To mums neviens nevar atņemt…

Ogres novada pašvaldība sadarbībā ar Ogres novada Kultūras centru aicinājusi dažādu paaudžu Ogres novada iedzīvotājus dalīties piedzīvotajās sajūtās, kādas bija toreiz, pirms 30 gadiem, kad Latvija tikko pasludinājusi neatkarību vai dzirdētajos stāstos, ko gados jaunākie runātāji dzirdējuši no saviem vecākiem, lasījuši presē.

Video sveicienos pievienojās deputāti, uzņēmēji, kultūras darbinieki, garīdznieki, pedagogi, sportisti:  Ieva Zāģere, Jānis Iklāvs, Atvars Lakstīgala, Egils Helmanis, Daina Raituma, Dainis Širovs, Kristaps Dārgais, Artūrs Umulis, Maija Amoliņa, Andris Dambis, Jānis Kaijaks, Dainis Pandars, Mārtiņš Kalējs, Igors Grigorjevs, Elīna Zelčāne, Dzidra Sproģe, Elmārs Pļaviņš, Agnese Lepse, Jānis Stafeckis, Vera Gruzdiņa, Jevgēnijs Liepa.

Video sveicieni tiks publicēti laika posmā no 27. aprīļa līdz 4.maijam.

Šogad paliekam savās mājās, Balto galdautu klājam katrs savā ģimenē, turam godā valsti, tās vērtības.

#4maijs

Egils Helmanis, Ogres novada domes pašvaldības priekšsēdētājs, Patriotiskās audzināšanas un tuvcīņas skolas dibinātājs: “Pirmā Atmoda bija laiks, kad iestājāmies par savu valsti un savu neatkarību.”

Inese Sondore, Krapes pagasta pārvaldes vadītāja: “Tā bija tāda neaprakstāma sajūta, saviļņojums par to, ka atkal esam neatkarīga valsts.”

Jana Iesalniece-Pikše, muzejpedagogs, gide, tūrisma grupu vadītāja: “Tas ir ļoti subjektīvi, bet man šķiet, ka de facto neatkarību mēs ieguvām vairāk nekā pēc gada – 1991.gada rudenī, kad mūsu neatkarību atzina Krievija.”

Vera Hermane, Mazozolu pamatskolas direktore: “Pirmā doma bija runāt ar skolotājiem, bērniem un vecākiem par to, kā strādāsim tālāk. Jo bija skaidrs, ka būsim brīvāki savā domāšanā un ka vairs nebūs cenzūras.”

 

Jevgēnijs Liepa, vieglatlētikas treneris, sporta skolotājs: “Tolaik bija iekšēja griba pretoties. Visi gāja un darīja, lai būtu brīva Latvija, latviešu valoda, himna…”

 

Maija Amoliņa, LTV žurnāliste, ilggadīga ONKC kora “Grīva” diriģente, Ogres Goda pilsone: “Laiks pēc Atmodas Latvijā bija iedvesmojošs, sevišķi kultūras un mūzikas dzīvē!”

 

Dzidra Sproģe, Suntažu Kultūras nama vadītāja, Ogres Goda pilsone: “Nemūžam mani neviens neaizdzīs no šīs zemes! Šī ir mana Tēvu zeme, šī ir manu bērnu dzimtene, un es šeit noteikti palikšu!”

 

Mārtiņš Kalējs, Ogres evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs: “Esmu laimīgs, ka tajā brīdī varēju būt klāt, un ka brīvība mums tika uzdāvināta.”

 

Agnese Lepse, Ķeipenes pamatskolas direktore: “Tas, ka mums ir neatkarība, ir vissvarīgākais, kas vien var būt.”

Jānis Iklāvs, Ogresgala 5. skautu un  gaidu vienības priekšnieks, Ogres novada domes deputāts un Ogresgala PII “Ābelīte” vadītāja vietnieks izglītības jomā. Video sveicienā viņš uzsver: “Mēs nekad nevaram zināt, kas no tā, ko esam piedzīvojuši, būs atslēgas moments, kas pavērs durvis tālākajā dzīvē.”

 

Iveta Zāģere, “M.Pūres” restorāna un “M. Pūre” beķerejas īpašniece, Tvīda brauciena organizatore, trīs bērnu mamma Iveta Zāģere ir pārliecināta, ka valsts ir cilvēkiem, nevis cilvēki priekš valsts.

 

Atvars Lakstīgala, diriģents un Ogres mūzikas skolas direktors: “Tieši, pateicoties kultūrai un spēcīgajām kultūras saknēm, spēcīgajām Dziesmu svētku tradīcijām, pat, dzīvojot padomju režīmā, latviskā identitāte nekur nepazuda.”

 

Dainis Širovs, Ogres rajona slimnīcas  valdes priekšsēdētājs:  “Esmu gandarīts par neatkarības gadiem, pa kuriem esam spējuši Ogrē uzbūvēt jaunu, skaistu slimnīcu, kur varam palīdzēt cilvēkiem.”

 

Jānis Kaijaks, Ogres teātra režisors: “Tiem, kas piedzīvojuši 1990.gada 4.maiju, šīs sajūtas paliks vienmēr. Un varam būt laimīgi par to, ka esam to pieredzējuši.”

 

Igors Grigorjevs, Ogres 1.vidusskolas direktors, matemātikas un ekonomikas skolotājs: “Visu laiku ir bijusi sajūta, ka ejam uz priekšu. Nav tālu jāskatās, lai saprastu, kur esam nonākuši, un kur mēs varējām būt.”

 

Elmārs Pļaviņš, NBS virskapelāns, mācītājs:  “Brīvība, ko Dievs dāvājis caur cilvēkiem, reizēm ir nenovērtēta, un reizēm to nespējam izprast.”

 

Kristaps Dārgais, BK “Ogre” spēlētājs: “Tagad tas liekas pašsaprotami – dziedāt himnu, un svētku dienās uzvilkt karogu, un man ir bijusi tā laime piedzimt brīvā Latvijā.”

 

Elīna Zelčāne, četru bērnu mamma, geštaltterapeite, grāmatu autore:  “Man ir svarīgas nevis abstraktas, bet konkrētas lietas: mūsu skaistā zeme Latvija, mūsu tradīcijas. Un, tikai esot prom pusotru gadu, es sapratu, cik man Latvija ir svarīga.”

 

Artūrs Umulis, VUGD Ogres daļas komandieris: “Pārliecību un spēku dod mana ģimene, bērni un, protams, iespēja strādāt profesijā, par kuru esmu sapņojis kopš bērnības un kurā varu palīdzēt cilvēkiem.”

 

Daina Raituma, ilggadīga kultūras darbiniece, Ogres Goda pilsone: “Visā Baltijā un arī Latvijā toreiz virmoja tāds īpašs brīvības gars un enerģija!”

 

Dainis Pandars, Ogres Trīsvienības baptistu draudzes mācītājs: “Neatkarība ir devusi iespēju mācīties valodas, braukt uz ārzemēm, iegūt pieredzi starptautiskā mērogā.”

 

Jānis Stafeckis, Taurupes pagasta pārvaldes vadītājs: “”Man emocionāli lielāku iespaidu atstāja pat nevis 1990.gada 4.maijs, bet 1988.gada Mežaparka manifestācija, kas notika pirms LTF dibināšanas kongresa.”